Türkiye Futbol Federasyonu

Türkiye Futbol Federasyonu Tarihi

Ülkemiz futbolunun gelişmesi için uzun soluklu bir yapılanmaya ihtiyaç vardır. Futbolu daha ulaşılabilir kılmak ve uluslararası standartlara uygun hale getirmek için kurumsal kimlikle temsil edilmesi gerekir. Türk futboluna yön vermek için 1923 yılında Futbol Heyet-i Müttehidesi adıyla kurulan ilk kurumsal futbol yapılanması, FIFA’nın 26. üyesidir. Seneler 1927’i gösterdiğinde ise kurumun adı Türk Federasyonu olarak değişti. 1931 yılında Futbol Federasyonu adını alan ve nihayetinde 1989’da Şenes Erzik başkanlığında şimdiki ismine kavuşan Türkiye Futbol Federasyonu, Türk futbolunu uluslararası podyumda temsil etmektedir. Misyon ve vizyon sahibi olan kuruluş, özerk bir yapı olarak devlete bağlıdır. 2012 yılında göreve gelen eski Beşiktaş kulübü başkanı Yıldırım Demirören tarafından idare edilmektedir.

Türk futbolu

Türk futbolu, henüz yeni doğan cumhuriyetin ilanından 3 gün önce yaptığı milli maçla uluslararası arenaya çıkmıştır. Romanya ile 2-2 biten beraberliğin ardından 1924 yılında ilk defa yurt dışında milli maça çıkıldı. Futbol federasyonu hem milli takım düzeyindeki çalışmalardan sorumludur, hem de yurt genelinde yapılan ulusal müsabakalardan. Maçların zemini, oynanacak stadın elverişliliği, futbolcu ve teknik heyet lisansları, saha içi kurallar ve maç programı gibi etkinliklerde kilit görevde bulunur. Türk futbolunun gelişmesi için gerekli alt ve üst yapıların meydana getirilmesi, Türkiye Futbol Federasyonu için en hayati amaçtır. Formasında ay yıldızlı bayrak ve kalbinde milli bilinç barındıran her Türk futbolcusunun, milli takımı temsil etmesi beklenir. Federasyon, milli takım teknik direktörünü belirleyerek, bir bakıma futbolcuları da seçmektedir. Yine federasyon izin vermeden, hiçbir futbolcu profesyonelliğe adım atamaz, antrenörler resmi müsabakaya iştirak edemezler. FIFA tarafından belirlenen ve standartlaştırılan futbol kuralları, Türkiye Futbol Federasyonu onayıyla yurt içinde kural haline dönüşür. VAR sistemi, çizgi kamerası gibi teknolojik değişimlerin yanı sıra penaltı, ofsayt, taç gibi ana kurallarda meydana gelen ufak değişikleri de Türk futboluna yansıtır. Her futbol federasyonu, kendi ülkesinin sınırları içinde yetkili mercidir. Ancak uluslararası müsabakalarda, FIFA’nın yetkisi altında görev ve sorumluluk alır. Son yıllarda bu spor dalına sonsuz katkı sunan bahis siteleri Ciudaddeburgos desteği ile bu spor dalı oldukça gelişmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu Amacı

Futbol federasyonunun asıl gayesi, Türk futbolunu dünyadan yalıtmamak, küresel ölçekte uygulanan kuralları kendi ülkesinde öğrenir kılmaktır. Milli takımın her yaş grubunda mücadele göstermesi adına Türkiye Futbol Federasyonunun turnuvalara katılımı kolaylaştırması gerekir. Yazılı ve görsel basında, ülke futbolunun temsil edilmesini öncelik haline getirerek, başarıyı devamlı kılmaya çalışmalıdır.

Futbola yön veren Türkiye Futbol Federasyonu, çocuğundan yaşlısına tüm vatandaşları bilinçlendirir. Saha içinde ve dışında sergilenen nefret ögesinin ortadan kaldırılması için gerekli yaptırımları belirler ve uygular. Seyirci, reklam gelirleri ve diğer gelirleri bir havuza aktarır; bu havuzda biriken paranın nasıl bir dağılıma sahip olacağını planlar ve kanuna uygun şekilde dağıtır. Federasyonunun Türk sporuna karşı sorumlulukları olduğu gibi FIFA, UEFA gibi üst mercilere karşı da sorumluluğu vardır. Görevini yerine getirmesi ülke futbolunun menfaatleri açısından oldukça önemlidir.

 

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir